Остання редакція: 2017-07-13
Тези доповіді
Найпоширенішим видом виготовлення литих деталей є лиття в піщано глинясті форми. Цей спосіб є найдешевшим і наймасовішим (до 75…80 % за масою отримуваних у світі виливків). Процес виготовлення таких форм являється досить легким в управлінні. Для виготовлення дрібних чавунних і сталевих виливків у сирих формах застосовують піщано-бентонітові суміші. Незважаючи на те, що форми являються одноразовими, суміші легко відновити та освіжити для багаторазового використання.
Як правило, після вибивання форм значна частина стрижневої суміші потрапляє в оборотну, знижуючи її якість. Забруднення оборотних піщано-бентонітових сумішей залишками стрижнів призводить до зниження технологічних властивостей, падіння міцності, збільшення водопоглинання і, як наслідок, вологості і газотвірності.
Протягом 2010…2016 рр. на кафедрі ливарного виробництва чорних і кольорових металів розроблено стрижневу суміш, яка зміцнюється внаслідок взаємодії ортофосфорної кислоти з пилоподібним кварцом. Тому метою нашого дослідження є встановлення її впливу на комплекс властивостей сирої піщано-бентонітової формувальної суміші.
У роботі використано формувальну суміш з автоматичної лінії формовки ПАО «Дніпропромліт», а також відпрацьовану стрижневу суміш з кварцовим наповнювачем. При проведенні експериментів у формувальну суміш було добавлено від 0 до 30% стрижневої суміші, кількість якої збільшували на 5% для кожного наступного досліду. Визначали наступні характеристики: вміст глинястої складової, гранулометричний склад, міцність при стисканні, обсипаємість, газопроникність, текучість, ущільнювальність, формувальність та вологість.
Результати проведеної роботи наведено в табл. 1, за даними якої можна зробити аналіз зміни властивостей суміші і відповідність основних параметрів регламентованим нормам.
Таблиця 1. Комплекс властивостей оборотної піщано-бентонітової суміші
Властивості суміші
Умовна норма для лінії автоматичної формовки
Показники суміші з автоматичної формувальної лінії
Показники після додавання стрижневої суміші
Вологість, %
3,0…3,2
3,9
3,0…3,3
Міцність при стисканні у сирому стані, МПа
≥ 0,140
0,093
0,085…0,151
Газопроникність, од.
≥ 90
159
99…219
Текучість, %
≥ 70
74
68…85
Формувальність, %
≥ 70
86
86…99
Обсипаємість, %
≤ 0,8
3,3
1,3…3,8
Частка глинястої складової, %
10,5…11,5
14,28
14,50
Виходячи з представлених результатів, можна стверджувати, що всі показники є близькими до норми. Основну увагу слід звернути на те, що жодна із властивостей не знизилась після додавання оборотної стрижневої суміші, а деякі з них покращились. Це означає, що стрижнева суміш із зв’язувальною системою ортофосфорної кислоти та пилоподібного кварцу при потраплянні в оборотну формувальну суміш не знижує її якості.