Наукові конференції України, НОВІ МАТЕРІАЛИ І ТЕХНОЛОГІЇ В МАШИНОБУДУВАННІ-2024

Розмір шрифту: 
ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ СУЧАСНИХ СПОСОБІВ ВИГОТОВЛЕННЯ МЕТАЛЕВИХ ВИРОБІВ
Р. В. Лютий, Є. Г. Биба, Л. А. Яковець

Остання редакція: 2024-06-12

Тези доповіді


Спосіб виготовлення деталі має врахувати можливі переваги, які може забезпечити та чи інша технологія. В результаті вибраний спосіб виробництва має забезпечити отримання литої заготовки, максимально наближеної до розмірів та конфігурації готової деталі. Вибір процесу має відбуватися з урахуванням усього виробничого циклу: механічного та термічного оброблення, монтажу, технологічних та економічних умов виробництва.

Вибір технологічного процесу багато в чому залежить від кількості необхідних для виготовлення деталей, тобто серійності виробництва. Вартість матеріалу на одиницю виробу майже не залежить від серійності, однак слід звернути увагу на статті вартості, які залежать від тривалості виготовлення (заробітна плата працівників, адміністративні витрати), які, в свою чергу, значною мірою залежать від серійності.

Застосування способу лиття забезпечує порівняно більшу свободу з точки зору конструювання деталі. Виливки часто мають складні виступи, нерівні поверхні, тонкі високі ребра, розташовані під різними кутами, несиметричні заглиблення тощо. Застосування спеціальних способів лиття значною мірою розширює ці можливості. Наприклад, якщо литтям у піщану форму неможливо отримати сталеві виливки з товщиною стінок менше 5 мм, то литтям за моделями, що витоплюються, виготовляють деталі з товщиною 2 мм. Лиття під тиском забезпечує отримання отворів діаметром 2 мм, в той час як традиційним способом отвори менше 20 мм не відливають. Відомі способи виготовлення виробів з металу та їх порівняльну характеристику наведено в табл. 1.

Зважаючи на те, що сьогодні великих обертів набуває адитивне виробництво, яке є принципово новим технологічним процесом, його також внесено до цієї порівняльної таблиці.

Як видно із табл. 1, кожен спосіб виготовлення металевих деталей має свою галузь застосування. При цьому в багатьох випадках вони є взаємозамінними. Тому одним із важливих завдань науки та практики є правильний вибір технологічного процесу. Аналіз потенційних можливостей адитивного виробництва приводить до висновку, що ця технологія є дуже перспективною і підготовка фахівців у цій галузі, зокрема за оновленими освітніми програмами, є актуальною.

 

Таблиця 1 – Порівняльна характеристика способів виготовлення металевих виробів


Full Text: PDF